Yemek Tariflerim
Pratik Ölçülerle Hazırlaması Kolay,Türk ve Dünya Mutfağından Pasta,Kek,Çörek,Yemek Tarifleri

Peşte Tartı

Bu çok lezzetli elma, badem ve kayısılı tartı yemeklerden sonra tatlı olarak ikram edebilirsiniz

Peşte Tartı için malzemeler:

   Hamuru için;
 • 175 gr (1 + 1/2 su bardağı) un
 • 1 kahve kaşığı tuz
 • 60 gr (4 çorba kaşığı) tereyağ
 • 3-4 çorba kaşığı çok soğuk su
 • 4 çorba kaşığı margarin (ufak ufak kesilmiş)

   Harcı için;
 • 1/2 su bardağı su
 • 125 gr (1+1/2 su bardağı) toz şeker
 • 1 portakalın kabuğu (ince rendelenmiş)
 • 4 büyük mayhoş elma (kabukları soyulup sert kısımları ayıklanarak doğranmış)
 • 100 gr (1/2 su bardağı) çekilmiş badem
 • 60 gr (1/3 su bardağı) badem (ortalarından boylamasına ikiye bölünmüş)
 • 4 çorba kaşığı kayısı reçeli

Peşte Tartı Tarifi:


     
       Harç
     Şeker ve suyu orta  boy bir tencereye koyunuz.Tencereyi orta ateşe koyup şeker eriyene kadar  sürekli karıştırınız ,5 dakika şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatınız..Portakal kabuğu ve elmaları ekleyip ateşi biraz kısınız.Tencerenin kapağını kapatıp arasıra karıştırarak 10-12 dakika elmalar yumuşayana kadar pişiriniz.
     Tencereyi ateşten indirip içindekileri  orta boy bir kasenin üzerine oturtulmuş tel şüzgeçten geçiriniz.Elmaları tahta bir kaşığın sırtıyla süzgeçte çok az posa kalana kadar eziniz.(Süzgeçte kalan posayı atabilirsiniz)
     Çekilmiş ve kırılmış bademleri kasedeki  elmalı bulamaca eklleyip karıştırınız.Elmalı bulamacı 20 cm kalınlığında bir tart kalıbına boşaltıp kalıbın hertarafına eşit ölçüde yayınız.
     Kayısı reçelini küçük bir tencereye koyup ağır ateşte arasıra karıştırarak ısıtınız.Kaynamaya  yüz tutunca  tencereyi ateşten indirip reçeli kalıptaki elmalı bulamaca  düzgünce döşeyip kalıbı bir kenara  alınız.
 
      Hamur
     Un ve tuzu orta boy bir kaseye eleyiniz , tereyağın yarısını (2 çorba kaşığı)  ekleyip parmaklarınızla ekmek içi  gibi olana kadar una yedirerek ufalayınız.3 çorba kaşığı su ekleyip bıçakla karıştırarak sıkı hamur yapınız.( Hamur çok kuru olursa  bir kaşık daha su ekleyiniz ) Hamuru unlanmış bir yere koyup  ellerinizle dört köşe şekli veriniz.Unlanmış bir merdaneyle  hamuru dört köşe açıp üçte ikisinin üstüne  margarinin yarısını serpiniz.Hamuru paket halinde  üçe katlayıp kenarlarını merdane ile bastırarak yapıştırınız.
     Hamuru kat yeri kendinize dönük şekilde çevirip dört köşe açınız.Katlama işlemini kalan margarini kullanarak tekrarlayınız.Hamuru yağlı kağıda sarıp buzdolabında  10 dakika soğutunuz.Daha sonra hamuru buzdolabından alarak katlama işlemini kalan 2 kaşık tereyağı ile tekrarlayarak hamuru  10 dakika daha buzdolabında dinlendiriniz
     Önce fırınınızı orta sıcaklığa (180 derece ) getirip ısıtınız.Hamuru buzdolabından çıkarıp dört köşe biçiminde açınız.Üçe katlayıp uzdolabında 10 dakika daha  soğutunuz.
     Hamuru buzdolabından çıkarıp 22.5 cm çapında bir daire biçiminde açınız.Hamuru merdanenin üstünde kaldırıp tart kalıbının üzerine yayınız.Kabın kenarlarından sarkan hamurları keskin bir bıçakla kesiniz.Baş ve işaret parmaklarınızla hamurun kenarlarını bastırarak  desenli biçimde yapıştırınız.
     Tartı fırının orta katında yarım saat nar gibi olana kadar pişiriniz.:Daha sonra fırından çıkararak kabında servis ediniz
     

Peşte Tartı Tarifi Toplam 6012 defa görüntülenmiştir.
Benzer Tarifler
Bayat kek tartı
Yoğurtlu yufkalı tart
Tarte tatin
Sütlü tart